Füsun Ant hayatını kaybetti

Afa Yayınları kurucularından editör ve çevirmen 72 yaşındaki Füsun Ant vefat etti. Başta Andrey Tarkovski’nin Mühürlenmiş Zaman gibi sinema kitaplarının çevirmeni olan Füsun Ant, dün Marmaris Armutalan Camii’den son yolculuğuna uğurlandı.

Bir dönem Türkiye Yayıncılar Birliği başkanlığı görevini de üstlenen Atıl Ant ise 2022’de korona nedeniyle hayatını kaybetmişti.

FÜSUN ANT KİMDİR

Ant 2022’de hayatını kaybeden eşi Atıl Ant ile birlikte isimlerinin baş harflerinden hareketle AFA Yayınlarını kurmuştu. 68 Kuşağı’nın sembollerinden olan Ant çifti, Hermann Hesse, Margaret Atwood, Andrey Tarkovski, Liv Ullmann, Ingmar Bergman, Virginia Woolf, Akira Kurosawa, Günter Grass, John Fowles, Doris Lessing ve Alberto Manguel gibi isimlerin Türkçeye kazandırılmasında önemli rol oynamıştı. Duygu Asena, Mario Levi, Orhan Duru ve Kürşat Başar gibi isimleri de okurla buluşturmuştu.

Füsun Ant’ın en önemli çevirileri arasında Andrey Tarkovski imzalı ‘Mühürlenmiş Zaman’ ve Luis Bunuel’in ‘Son Nefesim’in de olduğu sinema serisi vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x